Hoe herken ik de Aziatische hoornaar?

15 feb , 8:33 Nieuws
hoornaar2
Eric Poelen

Dit artikel is het tweede in een reeks van acht en heeft als doel inwoners van Dongen te informeren over de Aziatische hoornaar. Uitroeien van deze invasieve soort is niet meer mogelijk, maar door samenwerking kan de overlast en schade wel worden beperkt.

De Bijenhouders vereniging St. Ambrosius Dongen heeft daarom een interne Taskforce Aziatische hoornaar opgericht. In 2026 wil zij, samen met inwoners, actief inzetten op het opsporen en bestrijden van koninginnen en hun nesten in en rond Dongen. Het doel van dit artikel is om de kenmerken van een Aziatische hoornaar toe te lichten zodat zeker in de opsporing en bestrijding geen verwarring wordt gemaakt met andere nuttige insecten.

In Nederland komen twee soorten hoornaars voor: de Aziatische hoornaar en de Europese hoornaar. Aziatische hoornaar werksters (vrouwelijk) en darren (mannelijk) worden gemiddeld 2.5 – 3 cm groot, Europese hoornaars zijn iets groter met 3 tot 3.5 cm. Je zal waarschijnlijk de kans niet krijgen om een levende hoornaar nauwkeurig te meten. Gebruik eerder het kleurpatroon om Aziatische van Europese hoornaars te onderscheiden.

hoornaar3
Vergelijking van de 2 hoornaars – Nederlandse Bijenhouders Vereniging

Wespsoorten zijn allen nuttig omdat ze een plaats hebben in ons inheemse ecosysteem. Ze hoeven niet bestreden te worden mits ze geen overlast geven. Uitzondering vormt de exoot, Aziatische hoornaar.

Weetjes over de herkenning van de Aziatische hoornaar

  • Maakt een laag brommend geluid met de vleugels
  • Zwart bovenlijf, zwarte kop en antennes
  • Gele uiteinden van de poten
  • Gele band op het zwarte achterlijf
hoornaar4
De Aziatische hoornaar werkster – Eric Poelen

Herkenning van de koningin
Grootte: Ze is met haar 3,5-4cm duidelijk groter dan een werkster
Uiterlijk: Ze heeft een roodbruin borststuk en lichtbruine vleugels
Vliegtijd: Je ziet haar vooral in het vroege voorjaar maart, april en mei
Gedrag: Ze vliegt traag en zoekend naar een beschut plekje voor haar nestje

Verschil tussen dar en werkster
Een dar heeft een stomp achterlijf. Een werkster heeft een spits achterlijfpunt, waarbij soms ook de angel te zien is. Werksters hebben een angel, mannetjes niet. Als je gestoken bent door een hoornaar, dan is dit door een werkster.

Snelle herkenning
Hoornaars zijn bijna dubbel zo groot als een wesp of honingbij. Als eenvoudig trucje kan je de grootte van een 1 euro muntstuk in gedachten nemen. Hoornaars zijn altijd groter dan het muntstuk.

hoornaar5
Vergelijking met een Euro munt – Nederlandse Bijenhouders Vereniging


De Aziatische hoornaar kan ook verward worden met een aantal andere soorten zoals de middelste wesp, stadsreus, houtwesp etc. Bij twijfel ga zeker kijken op deze URL 

Ik wil op de hoogte blijven 
Meld je dan aan op de Facebookgroep “Aziatische hoornaar in Dongen” via deze URL

Het volgende artikel heeft als onderwerp: De levenscyclus van de Aziatische hoornaar

Attentie:
Op Woensdag 11 maart 2026 is er een informatieavond in De Cammeleur, Hoge Ham 126, inloop 19:30, aanvang 20:00. Tijdens deze informatieavond zal de taskforce Aziatische hoornaar Dongen informatie geven over de Aziatische hoornaar in het algemeen en hoe we samen met de inwoners van Dongen de opsporing en bestrijding in 2026 gaan aanpakken. Wil je erbij zijn stuur dan een email aan: [email protected]