Op weg naar een nieuwe gemeenteraad
Op 18 maart 2026 kiest Dongen een nieuwe gemeenteraad. In de aanloop naar die verkiezingen leest u op Dongen.Nieuws.nl een speciaal verkiezingsblog 'Op weg naar een nieuwe gemeenteraad'. Politiek verslaggever Bernadette Klerx neemt u mee in de wereld van de lokale politiek en houdt u op de hoogte van alle verkiezings-nieuwtjes: van de partijprogramma’s tot de kieslijsten, de campagne- activiteiten, verkiezingsdebatten en andere opmerkelijke zaken. Daarnaast in dit blog ook achtergrondinformatie over de verkiezingen, de gemeenteraad, de rol van raadsleden en wethouders en nog veel meer.
Gemeenteraadslid: een eervolle, fascinerende maar ook zware en lastige taak
Nog een paar dagen en dan is het woensdag 18 maart: voor politiek Dongen de dag van de waarheid. Want dan spreekt de kiezer. En die bepaalt hoe het politieke landschap er de komende 4 jaar uit gaat zien. Blijft alles een beetje bij het oude of komt er een politieke aardverschuiving. Welke partijen gaan winst pakken en welke moeten een verlies incasseren? Of zijn er geen echte winnaars en verliezers? En welke 21 Dongenaren mogen zich straks gemeenteraadslid noemen? Zij gaan de komende jaren besluiten nemen over zaken die ons allemaal aangaan? Een mooie eervolle taak, maar ook een moeilijke.
Door: Bernadette Klerx
Gevoel voor sentimenten in samenleving
Het is niet voor niks dat politieke partijen moeite hebben met het vinden van geschikte mensen die in de raad willen. Het werk vereist naast een behoorlijke portie kennis en inzicht ook een goed gevoel voor wat in de samenleving leeft. In dat krachtenveld moet een raadslid zich begeven en dat valt niet altijd mee, zeker niet bij onderwerpen die gevoelig liggen zoals de opvang van vluchtelingen. In alle gemeenten worstelen gemeenteraden en Colleges daarmee.
Niet zwijgen maar debatteren
Het raadslidmaatschap is zeker ook niet voor iedereen geschikt. Dat heeft het verleden wel bewezen. Het werk als raadslid vraagt toch net wat meer dan bijvoorbeeld een vergadering bij de plaatselijke sportclub. In een raadsvergadering gaat het er veel formeler aan toe en de onderwerpen waarover gediscussieerd moet worden, zijn complex. Een goede beheersing van alle ins en outs, de voor- en nadelen van een voorstel, is dan ook een absolute voorwaarde. En juist dat meepraten en -denken over (ingewikkelde) onderwerpen is voor raadsleden (jong én oud) vaak een struikelblok gebleken.
Het is een verschijnsel dat D66 onlangs in een ingezonden artikel zo treffend omschreef als “de zwijgende stoelen”: raadsleden die wel aanwezig zijn maar bijna nooit het woord voeren. En dat is jammer, want juist dat is toch een van de taken van een raadslid: het debat voeren en uit kunnen leggen en motiveren waarom je als partij bepaalde keuzes maakt. Dat is als raadslid ook je plicht naar de inwoners toe. Want als raadslid ben je hun spreekbuis.
Afwegingen
|Daarnaast moet een raadslid belangen tegen elkaar af kunnen wegen en altijd kiezen voor het algemeen belang en ja, dat is nooit gemakkelijk. Want er zullen altijd mensen zijn die ontevreden of teleurgesteld zijn over de keuzes die jouw partij maakt. Dat betekent dus dat je constant in gesprek moet blijven met de inwoners om standpunten uit te leggen en keuzes te verantwoorden.
Samen optrekken
Hopelijk blijft de nieuwe gemeenteraad dat contact met de kiezer ook na de verkiezingen in stand houden. Want alleen dan kan er begrip ontstaan voor elkaars standpunten en kunnen politici en inwoners samen optrekken in plaats van tegenover elkaar staan.