Elf jaar Stichting PeeCeeDee. Alleen dat getal is natuurlijk al reden genoeg voor een carnavalesk feestje. Op zaterdag 3 oktober wordt het jubileum gevierd in De Viersprong, met een avond vol muziek, bekende Dongense carnavalsgezichten en natuurlijk heel veel Peeën en Peeërinnen.
Achter die elf jaar Stichting PeeCeeDee zit een bijzonder verhaal. De stichting ontstond namelijk uit de wens om een mooie Dongense carnavalstraditie voor de toekomst te behouden. Wie een beetje thuis is in het Dongense carnaval kent het Grand Gala du Pee. Al decennialang wordt tijdens dit carnavaleske songfestival gestreden om de felbegeerde notenbalk. In de loop der jaren zijn uit die strijd talloze nummers voortgekomen die nog steeds de polonaise aan de gang krijgen tijdens carnaval in het Peeënrijk.
Traditiegetrouw werd het winnende nummer, samen met een aantal finalisten, na het Grand Gala du Pee uitgebracht op een geluidsdrager. Tegenwoordig klinkt dat bijna nostalgisch. Sinds 1993 - het jaar van de legendarische Peejecountry - gebeurde dat op cd, maar daarvoor verschenen de Dongense carnavalskrakers op singletjes en zelfs één keer op een cassettebandje.
Steeds lastiger te organiseren
Achter het uitbrengen van al die muziek ging echter behoorlijk wat werk én financieel risico schuil. De voorfinanciering van de geluidsdrager lag lange tijd volledig bij de carnavalsgroep die het Grand Gala du Pee had gewonnen. Denk daarbij aan de kosten voor de opnames, het persen van de cd en het drukken van het boekje. Ook het risico wanneer de verkoop tegenviel, kwam voor rekening van de winnende groep.
In de loop der jaren werd het steeds lastiger om dat ieder jaar opnieuw goed georganiseerd te krijgen. Er moest veel geregeld worden, kennis en ervaring moesten telkens worden overgedragen aan een nieuwe groep en een vaste structuur ontbrak. Daardoor dreigde ook het enthousiasme onder deelnemers langzaam af te nemen. Dat moest anders.
Samen met de toenmalige finalisten werd daarom gezocht naar een nieuwe en vooral toekomstbestendige manier om de traditie voort te zetten. Er kwam een aanpak waarbij de totstandkoming van de cd voortaan centraal werd geregeld. Iedere finalist benaderde vanuit het eigen netwerk een aantal sponsors, leverde een financiële bijdrage en deelde vervolgens ook mee in een eventuele opbrengst van de cd. Die nieuwe aanpak bleek een schot in de roos. Het initiatief kreeg een vaste vorm en werd uiteindelijk bekrachtigd met de oprichting van Stichting PeeCeeDee. En inmiddels zijn we elf jaar verder
Alle reden dus om een feestje te vieren. Want een stichting die zich bezighoudt met Dongense carnavalsmuziek laat zo'n jubileum vanzelfsprekend niet geruisloos voorbijgaan. Op zaterdag 3 oktober 2026 wordt De Viersprong daarom het decor voor de jubileumavond van Stichting PeeCeeDee. De deuren gaan om 20.00 uur open en om – hoe kan het ook anders – 20.33 uur begint het programma.
Voor die avond is een flinke verzameling bekenden uit het Peeënrijk opgetrommeld. Er zijn optredens van onder anderen Hofkapel de Peeënstampers, ’T Aauw Loof, Appetjoek, CV Astmarkwatsis, de Bøxkusz, Stichting de Peeënstekers, CV Present, Op Toerlezjoere en De Veterinnen. En daar blijft het niet bij, want er staat nog meer op het programma.
Dus pak de agenda er maar bij en noteer:
11 jaar Stichting PeeCeeDee
Zaterdag 3 oktober 2026
De Viersprong, Dongen
Deuren open: 20.00 uur
Start programma: 20.33 uur